20 Ocak 2010

Ümraniye Sahnesi'ni Kınamam ve Düzeltme

Değerli tiyatrocular, değerli tiyatroseverler,

16 Ocak'ta Şehir Tiyatroları Ümraniye Sahnesi'ndeki oyunun 40 dakika geç başlaması, izleyicilerin bilgilendirilmemesi ve fuayede bir saate yakın ayakta bekletilmeleri ile ilgili kınama duyurumu size iletmiştim. Bu kınama yazımdan sonra değerli iki tiyatro sanatçısından iki kişisel ileti aldım, bir tiyatrocu foruma açıklama yazısı attı, bir diğer tiyatrocu da başka platformlarda olayı kınadı. Kınamamdan ötürü üzüntü duyan duyarlı tiyatroculara teşekkür ediyorum. Bu üzüntüyü tüm tiyatrocu dostlarımın duyduğundan en ufak bir kuşkum yok.

Öncelikle şunu belirtmeliyim, korktuğum başımıza geldi, açıklama tam olmayınca, gelişen söylenti gerçeği tam olarak yansıtmadığından benim yazımda da yanlış bir tümce yer aldı:
"Ümraniye'de saat 15:00'de oyunu olan bazı sanatçılar (kimler olduğunu bilmiyorum) bu törene katılmayı oyunlarına zamanında gelmeye yeğlediler."

Oysa olay şöyleymiş: Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin açılışının 18 Ocak'ta Keşanlı Ali Destanı oyunu ile yapılması planlanmış. Yetkililer, Başbakan'ın izlencesine uyması için, hem tarihi hem de oyunu değiştirmişler. Açılış tarihi 16 Ocak'a alınmış, oyun da İntiharın Genel Provası olarak değiştirilmiş. Bu oyunun aynı gün saat 15:00'de Ümraniye Sahnesi'nde oynanacağı ise dikkatten kaçmış olmalı. Başbakan'ın da katıldığı bir törende konuşmaların sarkacağı başından belli, bence o gün oynanmayacak bir oyunun seçimi daha uygun olurdu.

Demek ki, benim söylentide duyduğum, bazı sanatçıların "yeğleme" olayı yok, yönetimin kararıyla törende oyunlarını sergileyen tüm kadronun gecikmesi sözkonusu. Bu gecikmede sanatçıların zerre kadar sorumluğu yok. Bu yanlışı düzeltiyorum.

Zamanında başlayamayacak oyunlarda şu adımların atılması bu tür yanlış anlaşılmaları önler, öte yandan izleyicilere duyulan saygının da göstergesi olur:

1) Oyunun başlaması gereken saatte, izleyicilerin tümüne oyunun başlaması beklenen saat ve gerçek gerekçe tam olarak açıklanmalıdır.
2) Aralarında yaşlılar ve engelliler de bulunan izleyiciler bekleme sırasında salona ya da oturabilecekleri bir ortama alınmalıdır (sahne hazırlığı nedeniyle salona alınamıyorlarsa).
3) İzleyiciden özür dilenmelidir.

Bana kişisel ileti gönderen ve kınamamdan üzüntü duyan tüm tiyatrocu dostlarıma içten sevgilerim ve esenlik dileklerimle,
--
Aydın Ergil
aydinergil@gmail.com

Hiç yorum yok: