18 Ocak 2010

Şehir Tiyatroları Ümraniye Sahnesi'ni Kınama

Değerli tiyatrocular, değerli tiyatroseverler,

Ben kırk yıldır tiyatro izleyen, son beş yıldır da bulunduğum konumdan ötürü yılda yüze yakın oyun izleyen biriyim. Tüm yaşamım boyunca hiçbir oyuna geç gitmedim. Geçen yıl bir trafik faciası nedeniyle köprü geçişleri felç olup da trafikte mahsur kaldığımda da tiyatroyu telefonla arayarak yerimi bir başkasına vermelerini rica ettim. Gittiğim tüm oyunlar da hep saatinde başladı. Bu yıl bir özel tiyatroda 5-6 dakikalık bir gecikme olduğunda izleyici alkışlayarak tepki gösterdi. Oyun hemen başladı.

16 Ocak Cumartesi günü de saatler öncesinde evden çıkarak başlama saatinden epeyce önce Şehir Tiyatroları Ümraniye Sahnesi'nde İntiharın Genel Provası oyununu izlemeye gittim. Genellikle oyundan onbeş dakika önce açılan salonun kapısı oyunun başlama saati olan saat 15:00'de açılmadı. Fuayedeki izleyicilerin büyük bir bölümü ayaktaydı. Oyunun başlama saatini geçmemize karşın ne bir açıklama vardı ne de kapılar açılıyordu. Saat 15:10'da bir yetkili, çevresindeki birkaç kişinin duyacağı şekilde sanatçıların trafiğe takılmalarından ötürü 15-20 dakikalık bir gecikmeyle oyunun başlayacağını söyledi.

Salonda oturarak değil de fuayede bir saate yakın ayakta bekletilen izleyiciden özür dilenmedi, toplu bir açıklama yapılmadı.

Sonuçta Saat 15:35'de salonun kapıları açıldı, oyun saat 15:40'da başladı. Sahne açıldığında tek bir izleyici alkışlayarak olayı kınadı.

Çıkışta şu söylentiyi duydum: 16 Ocak'ta malum siyasi çevreler Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu'nun açılışını yaptılar. Ümraniye'de saat 15:00'de oyunu olan bazı sanatçılar (kimler olduğunu bilmiyorum) bu törene katılmayı oyunlarına zamanında gelmeye yeğlediler. Oyun bu yüzden kırk dakika gecikmeyle başladı.

Yıllardır büyük bir zevkle izlediğim tüm sanatçıları ayrı tutarak (tenzih ederek), Şehir Tiyatroları Ümraniye Sahnesi'nde yaşanan bu ayıbı şiddetle kınıyor, bir kez daha yaşanmamasını diliyorum.

Aydın Ergil
aydinergil@gmail.com

Hiç yorum yok: